Officiellt namn: Avesta kommun Ort: Avesta Postnummer: SE-774 81 Land: Sverige Att: Avtal handläggare E-post:upphandling@avesta.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Kalkning av sjöar i Fagersta, Norberg, Sala, Skinnskatteberg, Köping och Surahammars kommuner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Dalarnas län.
Nuts-kodSE312 Dalarnas län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingsenheten i Avesta kommun upphandlar kalkning av försurade sjöar för Fagersta, Norberg, Sala, Skinnskatteberg, Köping och Surahammars kommuner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90700000 Miljötjänster, 44921200 Bränd kalk, 44921210 Kalkmjöl, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60441000 Besprutning från luften, 60653000 Uthyrning av båtar med besättning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.