375659-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning och kontroll av asfaltsbeläggningsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren avser att genomföra en ramavtalsupphandling avseende konsultuppdrag för teknisk rådgivning till Beställaren samt ledning, kontroll och uppföljning av asfaltsbeläggningsarbeten av underhållskaraktär. Upphandlingen avser uppdrag kopplade till drift, underhåll och ombyggnation i samband med underhåll i stadsmiljö. Uppdrag kopplade till nybyggnation ingår inte i denna upphandling.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.