375666-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för infrastruktur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag åt Trafikkontoret – Hagastaden 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget syftar till att för trafikkontorets räkning medverka i projektet Hagastaden som stadens trafikplanerare, från tidiga planeringsskeden till genomförandeskedet. Projektet drivs av exploateringskontoret och trafikkontoret ansvarar för trafikplaneringsarbetet samt svarar för trafiktekniska lösningar inom projektet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.