375669-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Klottersanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2016 Klottersanering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar klottersanering och klotterskydd av konstruktioner samt andra anläggningar/anordningar t.ex. trafiksignalanläggningar, belysningsanläggningar, vägmärken och gatumöbler inom offentlig plats (dvs. gata, torg och park).
Entreprenaden är uppdelad i 3 st. huvuddelar. Beställaren kommer att teckna kontrakt med en (1) entreprenör för var och en av de 3 huvuddelarna.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90690000 Klottersanering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.