375672-2016 - ResultatSverige-Helsingborg: Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tidningar och tidskrifter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar en förmedlingstjänst avseende prenumerationer av tryckta svenska och utländska tidningar och tidskrifter för bibliotek och skolbibliotek samt filialer i Helsingborg, Bjuv, Båstad, Klippan, Landskrona, Höganäs, Perstorp, Svalöv, Ängelholm, Åstorp och Örkelljunga.
Även andra förvaltningar inom kommunerna kan komma att avropa från detta avtal genom så kallade ströbeställningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 79980000 Prenumerationstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.