375755-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamnförsäkring i Stockholms Hamnar AB
Referensnummer: UH-2018-143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
— Försäkringen skall tecknas som en koncernförsäkring, där samtliga hamnanläggningar samt dotterbolag finns medförsäkrade.
— Byggnader och anläggningar tillkomna under försäkringsåret skall ingå.
— Allmänt ansvar och produktansvar för all verksamhet skall ingå utan begränsningar för sjöfartsrelaterade ansvarskrav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försäkringen skall tecknas som en koncernförsäkring, där samtliga hamnanläggningar samt dotterbolag finns medförsäkrade.