375768-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Verktyg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetslösning Tungverkstad
Referensnummer: SVEA230156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Med bakgrund i Köparens dagliga verksamhet avseende reparationer och underhåll av bussflottan behövs det försörjning avseende verktyg, förbrukningsmaterial, aerosoler etc. Köparen eftersträvar ett så effektivt, leverans- och försörjningssäkert och hållbart avtal som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18141000 Arbetshandskar, 24950000 Kemiska preparat, 44531510 Bult och skruv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar (listan ska ej ses som uttömmande) handverktyg, förbrukningsmaterial, verktygsskåp, aerosoler, kemikalier ämnade för plåtverkstad etc. som är väl anpassat efter tungtrafik.
Upphandlingen omfattar inte maskiner av investeringskaraktär (över 25 000 SEK), fasta installationer, tvättkemikalier för fordonsvård och färg.