375783-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Endoskop
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Staplar - urologi och öron-näsa-hals
Referensnummer: HSN 2021/400
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168100 Endoskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Delområde 1
Stapel på Öron- Näsa- och Halsmottagningen
Delområde 2
Operationsstapel för endoluminal urologi och ÖNH-kirurgi samt enklare laparoskopisk kirurgi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33164000 Laparoskopiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomföras i två delar med en stapel per del enligt nedanstående:Delområde 1Stapel på Öron- Näsa- och HalsmottagningenDen huvudsakliga funktionen av endoskopistapeln är för diagnostik av olika tillstånd inom öron, näsa och hals. Kraven på bildkvalitet är därför extremt viktiga, både vad gäller upplösning, men även ljusstyrka och färgåtergivning. Detta gör att den äldre tekniken med fiberoptik, och dess inbyggda begränsningar av upplösning och ömtålighet, inte är aktuell. Möjlighet till ” image-enhanced endoscopy” behövs för att undersöka slemhinneförändringar. Patientgruppen inkluderar både vuxna och barn (även spädbarn) vilket gör att diametern på endoskopet inte får vara för grov. Optimalt är om samma endoskop kan användas till alla patientkategorier. Centralt är att kunna dokumentera undersökningsfynd, både genom fotografering och filminspelning. Eftersom en hel del foniatrisk diagnostik bedrivs behövs stroboskopifunktion, och av samma anledning krävs det också möjlighet till ljudinspelning tillsammans med video. När regionen gör ingrepp i tex näsan behöver rak optik användas för att ha andra handen fri till instrument. Kamera behöver alltså kunna kopplas till rak optik.Inga volymer garanteras avseende förbrukningsmaterial som ex. optiker.Delområde 2Operationsstapel för endoluminal urologi och ÖNH-kirurgi samt enklare laparoskopisk kirurgi.
UrologiTransuretral kirurgi av både benigna och maligna tillstånd såsom TUR-P, TUI-P, TUR-B, cystolitektomi, uretrotomia interna samt uretäroskopisk kirurgi med både semirigida och flexibla instrument.Kravet på bildkvalitet är hög, blåljusfunktion kompatibel med Hexvix och möjlighet till ”image enhanced endoscopy” för att upprätthålla god kvalitet och radikalitet på kirurgin.Långa operationer med användning av flera optiker gör det viktigt att kamerahuvudet är lätt och att det är enkelt att byta mellan olika optiker.Möjligheten att kunna dokumentera preoperativa fynd och spela in operationer.LaparoskopiStapeln kommer ibland fungera som laparoskopistapel inom allmänkirurgin för standardingrepp såsom appendektomi, kolecystektomi och diagnostisk laparoskopi.
ÖNHStörsta delen av ÖNH-operationer kommer att vara FESS, funktionell endoskopisk sinuskirurgi. Denna typ av operation förutsätter smidiga byten mellan optiker med olika vinkling.Endoskopi kommer även att användas vid ingrepp i strupområdet, exempelvis på stämbanden och övre delen av matstrupen.Även vid ÖNH-ingreppen är det viktigt att smidigt kunna dokumentera.Inga volymer garanteras avseende förbrukningsmaterial som ex. optiker.
Besvara och lämna anbud
Anbud lämnas elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att skapa och lämna anbud i TendSign. Registrering sker på Mercell TendSign Upphandlingsbevakning
Det företagsnamn och organisationsnummer som registreras i Tendsign är det som blir anbudsgivare i upphandlingen. Det är för det företaget som alla kontroller görs och eventuellt avtalsteckning sker. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
Kontrollera i anbudet att företagets namn och organisationsnummer används konsekvent.
Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, se länk ovan.