375905-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänster
Referensnummer: 237/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser följande tjänster:
Tvätt och efterbehandling inklusive hämtning och lämning av egenägt tvättgods såsom arbetskläder och allmän tvätt. Upphandlingen avser även cirkulationstvätt av handdukar och flatgods (lakan, örngott, servetter m.m.).