376110-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftinstallationer
Referensnummer: 223-2428/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnadsprojektet omfattar drygt 28 000 kvm BTA. Objektet kommer att vara tomställt under entreprenadtiden.
Ombyggnaden ska utföras med stor hänsyn till den byggnadens ursprungliga arkitektur, tekniska grundförutsättningar och kulturhistoriska värden.
Projektet är ett säkerhetsprojekt och all projektering etc. ska utföras på av SFV tillhandahållet platskontor intill etableringen.
Projektet innebär en total teknisk upprustning, ytskiktsrenovering och ändring av logistiken i byggnaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen