376111-2023 - ResultatSverige-Falun: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad förstärkningsledning fjärrvärme i Falun
Referensnummer: FEV23/0070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Fjärrvärmesystemet för Borlänge Energi och Falu Energi & Vatten är ihopbyggda med en cirka 17 km lång DN350 fjärrvärmeledning mellan städerna. Nu ska fjärrvärmenäten förstärka från den gemensamma ledningen till centrala delar av städernas fjärrvärmesystem för att möjliggöra en mer effektiv energiproduktion i respektive stad.
Denna upphandling avser utbyggnationen i Falun och den totala sträckan uppgår till cirka 3 200 meter,. Ledningarna kommer att korsa större vägar, bl.a. E16 och väg 293. Ledningarna kommer på del av sträckan att läggas nära järnväg. Delar av den markförlagda sträckan passerar förorenade och arkeologiska områden. Observera att det industrihistoriska landskapet kring Stora Kopparberget och Falun är upptagna på Unescos världsarvslista.
Parallellt med denna prekvalificering pågår också en prekvalificering för utbyggnaden i Borlänge och en förutsättning för att skapa de eftersträvade ekonomiska- och miljöfördelarna är att båda bolagen bygger ut sina fjärrvärmenät. Det innebära att de båda bolagen, enligt sina respektives besluts- och delegationsordningar,  måste godkänna respektive kontraktssumma och ge klartecken att projekten kan påbörjas. Om det mot förmodan inte blir godkänt hos någon av parterna kommer de båda upphandlingarna att avbrytas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Parallellt med denna prekvalificering pågår också en prekvalificering för utbyggnaden i Borlänge och en förutsättning för att skapa de eftersträvade ekonomiska- och miljöfördelarna är att båda bolagen bygger ut sina fjärrvärmenät. Det innebära att de båda bolagen, enligt sina respektives besluts- och delegationsordningar,  måste godkänna respektive kontraktssumma och ge klartecken att projekten kan påbörjas. Om det mot förmodan inte blir godkänt hos någon av parterna kommer de båda upphandlingarna att avbrytas.