376117-2018 - PlaneringSverige-Solna: Isoleringsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omisolering betongbjälklag garage Sparrisen, Jungfrudansen
Referensnummer: KS/2017:201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45320000 Isoleringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Omisolering av betongbjälklag ovanpå ett parkeringsgarage med gata och markparkering ovan garaget. Rivning av gata och markparkering. Omisolering av betongbjälklag samt eventuell reparation av skador. Garagets byggår är 1974.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45262300 Betongarbeten, 45262330 Betongreparationer, 45262690 Renovering av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad för omisolering av betongbjälklag om ca 6 000 kvadratmeter. Rivning av gata och markparkering ovanpå bjälklaget.