Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av biogasanläggning
Referensnummer: 2018/0343-VKF-4502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Föreliggande upphandling avser en ombyggnad, modernisering och kompletteringar av en befintlig biogasanläggning. Arbetena kommer att genomföras i ett samverkansförfarande med en entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223720 Byggnation av bensinstationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föreliggande upphandling avser en ombyggnad, modernisering och kompletteringar av övriga anläggningsdelar så att en teknisk livslängd på hela anläggningen på åtminstone 15 år erhålls. Dessa arbeten kommer att genomförs i ett samverkansförfarande med en entreprenör.