376184-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktleveranser (Fruktkorgar och fruktlådor).
Referensnummer: 2016-053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun upphandlar ramavtal för fruktleveranser (fruktkorgar och fruktlådor) till ca 77 beställande enheter.
Leveranser sker främst helgfria måndagar och onsdagar klockan 8-12 och i form av abonnemang. Avvikande och enstaka beställningar kan dock förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen