2. Förfarande
Förfarande
Titel: Planeringsverktyg för kollektivtrafik
Beskrivning: Region Jämtland Härjedalen har behov av ett tidtabellpaneringssystem Rebus, för kollektivtrafiken i Region Jämtland Härjedalen. Nuvarande avtal om trafikplaneringssystem, Rebus, tar slut vid 2025-06-30 utan möjlighet till förlängning. Regionen har i dagsläget det nämnda systemet och enbart det systemet kan erbjuda de krav som finns idag. Det finns kopplingar inom Regionen som är beroende av att vi i fortsättningen använder oss av Rebus. Därav har regionen valt att göra ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Region Jämtland Härjedalen har, genom Länstrafiken som ansvarar för linje- och tidtabelssplaneringen för den allmänna kollektivtrafiken i Region Jämtland Härjedalen, ett behov ett tidplaneringssystem inom kollektivtrafiken. Upphandlingen ska tillgodose Beställarens behov av ett IT-systemstöd för linje- och tidtabellplanering av kollektivtrafik. Systemstödet ska vara en beprövad lösning för användning inom följande områden: - Linjeplanering: avser alla funktioner som behövs för att kunna hantera linjedragningar inom vägnätet. Här ingår också hantering av hållplatslägen/hållplatskoordinater. - Tidtabellplanering: avser alla funktioner som behövs för att skapa det planerade utförandet av tidtabellslagd kollektivtrafik. Den omfattar framtagning av själva tidtabellerna, dvs. vilka hållplatser som trafikeras samt hantering av bussturerna. - Omloppsplanering: avser funktioner för optimal trafiksättning av fordon (generering av omlopp) på linjerna inom ett trafikområde. - Systemintegration: här ingår funktioner för import och export av data till och från andra ITplattformar. - Tidtabellsinformation: här ingår funktioner för tillgängliggörande av tidtabellsinformation till resenärer och annan tredje part. Upphandlingen avser: - Systemstöd för linje- och tidtabellplanering - Support, underhåll och vidareutveckling Målet med denna upphandling av systemstöd för tidtabellplanering är att ha ett stabilt, användarvänligt, säkert och effektivt planeringssystem i drift vid avtalets start.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108133:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri