376229-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: GNU 2023/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser företagshälsovård för kommunens/bolagens medarbetare, i enlighet med Arbetsmiljölagen (1977:1160).
Företagshälsovården ska leverera tjänster inom arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet och ska agera som en oberoende expertkompetens för kommunernas/bolagens alla chefer och medarbetare. Företagshälsovården ska bistå kommunerna/bolagen i dessa processer. Detta gäller främjande, förebyggande och efterhjälpande tjänster ur ett friskfaktors perspektiv för såväl individer, grupper och organisation. Företagshälsovården ska ha en tydlig avgränsning gentemot traditionell sjukvård.
Avtalet är inte exklusivt och Beställare har rätt att avropa/upphandla resurser från annan Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A - Avesta: Avesta kommun, Avesta Vatten och Avfall AB, Gamla Byn AB, Södra Dalarnas Räddningsförbund
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Företagshälsovård till kommuner och bolag.
Anbudsområde B - Borlänge: Borlänge kommun, AB Borlänge Energi, Falun Borlänge Regionen, Stora Tunabyggen, Maserhallen, 2047 Science Center, Gagnef kommun
Del nr: 2
Anbudsområde C - Falun
Del nr: 3
Anbudsområde D: Hedemora: Hedemora kommun, Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter och Hedemora Energi AB.
Del nr: 4
Anbudsområde E - Ludvika: Ludvika kommun, Ludvika kommunfastigheter, Ludvikahem, VBU, WBAB
Del nr: 5
Anbudsområde F - Säter: Säter kommun
Del nr: 6
Anbudsområde G: Räddningstjänst DalaMitt
Del nr: 7