376323-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal stadsutveckling Visborg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal stadsutveckling Visborg
Beskrivning: Region Gotland upphandlar ramavtal omfattande utredningar, för- och detaljprojektering av infrastruktur för den nya stadsdelen Visborg. Ramavtalet omfattar all erforderlig utredning och projektering knutna till att ta fram förfrågningsunderlag för den etappvisa utbyggnaden av den regionala/kommunala infrastrukturen med gator, torg, parkmark, dagvattensystem, va-ledningsnät m m i hela den tilltänkta nya stadsdelen Visborg med gränser som framgår av kartor
Intern identifierare: TN 2023/2191
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Obligatoriska krav