376388-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: UH-2017-237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med denna upphandling är att säkerställa Sigtuna kommuns behov av livsmedel under avtalsperioden.
Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel. Kommunen har som mål att successivt öka andelen ekologiskt odlad mat i skolor, förskolor och äldreomsorg samt tillhandahålla rätt kvalitet och servera god och näringsriktig mat.
Beräknad avtalsstart är 1.4.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 44618420 Livsmedelskonserver, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen