376410-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Naturgas
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande naturgas
Referensnummer: UH-2020-241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09123000 Naturgas
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar Flytande Naturgas för att komplettera Beställarens egen produktion av biogas och fullgöra de åtaganden Beställaren har gentemot sina kunder. Den gas som kommer att avropas ska av Leverantören transporteras och pumpas in i kryotanken. Beräknad volym är cirka 100 ton/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09123000 Naturgas, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09120000 Gasformiga bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen