Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling dostarlimab 2022
Referensnummer: FSN 2020-0139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Som del av nationell samverkan för läkemedel syftar upphandlingen till att skapa enhetliga affärsmässiga förutsättningar för användning av PD1- och PD-L1-hämmare i Sverige. Upphandlingen ska bidra till en jämlik och kostnadseffektiv användning av PD1- och PD-L1-hämmare för patienter i hela landet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen har genomförts som förhandlat förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Jemperli (L01FF07 dostarlimab) förväntas användas enligt EMA-godkännande samt utifrån nationella vägledande rekommendationer för behandling.