Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering och tillbyggnad Seniorboende Älgvägen 9 (Igelkotten 3)
Referensnummer: 2245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden ska på fastigheten Igelkotten 3, renovera lägenhetshuset samt tillskapa en ny gemensamhetslokal. Vi river den gamla länken som förbinder lägenhetshuset med det låga huset och bygger en ny gemensamhetslokal. Ca 6st kök kommer att bytas ut i sin helhet. Inom lägenheterna ses el över inom badrum och kök. Avloppsstammar byts ut alternativt relinas. Alla Tamburdörrar till lägenheter samt alla fönster och fönsterdörrar byts ut. Våtrummen i lägenheterna, tvättstugan samt bastu rivs ut i sin helhet. Ny takpapp monteras på yttertak samt ny taksäkerhet. Balkonger ska glasas in. Huset är byggt i slutet av 70-talet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Renovering av fastighet