376544-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Tjänster avseende vattenföroreningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-355 Sanering bottensediment, Kolkajen, Ropsten.
Referensnummer: 17/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar sanering av bottensediment i utökad samverkan.
Fas 1 omfattar deltagande vid projektering, framtagande av riktpris samt pilottester;
Fas 2 omfattar entreprenadarbeten avseende sanering av bottensediment.
Bedömd entreprenadkostnad är 100-300 MSEK.
Byggtiden bedöms vara 12-16 månader.