Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsdäck.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19511300 Slitbanor för däck
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommuns huvudsakliga behov av däck samt tillhörande servicearbeten (reparationer av punkteringar, skiftning av däck, balanseringar etc.) till kommunens fordonspark. Denna omfattar såväl personbilar, som lätta lastbilar, tunga fordon, last- och entreprenadmaskiner samt större motorredskap.
Upphandlingen omfattar inte däck och service vad gäller leasade person- och mindre servicebilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19511300 Slitbanor för däck, 34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352000 Extra kraftiga däck, 34352100 Lastbilsdäck, 34913200 Regummerade däck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 50116510 Regummering av däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen