376688-2023 - ResultatSverige-Östersund: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk och översättartjänster
Referensnummer: RS/311/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tolk- och översättningstjänster för Region Jämtland Härjedalen.
Region Jämtland Härjedalen tillhandahåller hälso- och sjukvård samt tandvård. För de patienter som inte förstår svenska bör tolk tillhandahållas för att bedriva vård på ett patientsäkert sätt.
I lagen om minoritetsspråk regleras bestämmelser om att information ska kunna tillhandahållas på minoritetsspråk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tolktjänster i talade språk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tolktjänster
Översättningssjänster
Del nr: 2