376697-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: 23/130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Däck, regummering, hjullastare, däckservice, service
Bakgrund
Beställaren har idag hjullastare, lastbilar och övriga fordon som används på Gärstad avfallsanläggning samt återvinningscentraler i Linköping för lastning, flyttning av material samt upptryckning av material etc.
På anläggningarna används följande fordon:
Tre (3) stycken L70
En (1) L90
Nio (9) stycken L180
En (1) L120
En (1) L566
En (1) L580
En (1) L9
En (1) L13
En (1) L50
Två (2) stycken materialhanterare
Tre (3) stycken teleporter
Tio (10) stycken lastbil
Tre (3) stycken lastväxlarsläp
Fyra (4) stycken flissläp
Tre (3) stycken slaggsläp/tungsläp
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Merparten av fordonen ovan används på Beställarens avfallsanläggning i Gärstad. En del förekommer även på Beställarens återvinningscentraler i Linköping. Lastbilarna körs i blandad miljö, anläggning och tätortstrafik. Övriga fordon körs i en tuff och krävande anläggningsmiljö.
Beställarens fordon använder både nya däck och regummerade däck i olika kvalitet.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för att förse Beställaren med däck och däckservice på fordon som utgår från Gärstad avfallsanläggning samt återvinningscentraler i Linköping.
Omfattning
Upphandlingen omfattar Beställarens behov av däck och däckservice för hjullastare, lastbilar, teleskoplastare, släpvagnar och materialhanterare som körs på Gärstad avfallsanläggning samtervinningscentraler i Linköping. Behov av följande varor och tjänster kan förekomma:
köp av nya och regummerade däck
byte av däck och fälg
balanseringar
uppföljning/kontroll/rådgivning av däck
kontroll/påfyllning av punkteringsvätska
vulkanisering av hjullastardäck
service och reparation av däck
byte av däck hos Beställarens anläggning.
Uppskattad inköpsvolym för däck och däckservice är per år cirka 2,5 MSEK.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattad och gäller utan förbindelse.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.