3767-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av Falu Västra, Massarbäck och Mora (130/50 kV).
Referensnummer: UH-2016-226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Anledningen till investeringen är att utrustningen är ålderstigen och Ellevio vill förnya anläggningarna och förbättra driftsäkerheten. Elnätet i Mora och Massarbäck är tätt sammankopplat vilket innebär att samordningen mellan de stationerna blir extra viktig vid ett genomförande.
Totalombyggnation av befintliga 130/50 kV stationer.
3 stycken tilldelningsbeslut ska fattas enligt nedan:
Tilldelning 1: Falu Västra, planerad idrifttagning Q2, 2019.
Tilldelning 2: Massarbäck, planerad idrifttagning Q4, 2019.
Tilldelning 3: Mora, planerad idrifttagning Q4, 2018.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera anbudsobjekt.
FFU kommer att skickas till kvalificerade leverantörer via e-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Tilldelning 1: Falu Västra.
Tilldelning 2: Massarbäck.
Tilldelning 3: Mora.
Enligt beskrivning i annonsen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tilldelning 1: Falu Västra
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65310000 Eldistribution, 45000000 Anläggningsarbete, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnad av befintligt 130 kV ställverk till
Rasering av befintligt A-C ställverk som ersätts med ett nytt 130 kV A-B dubbelbrytarställverk. Ställverket inkluderar 8 st. brytarfack. Uppställning och idrifttagning av 2 transformatorer. Befintligt 50 kV ställverk kompletteras med en B-skena. Ny kontrollanläggning i befintlig byggnad. Beredning av mark för ställverk och transformatorgropar.
Rasering av befintligt A-C ställverk som ersätts med ett nytt 130 kV enkelbrytarställverk. Ställverket inkluderar 3 st. brytarfack. Uppställning och idrifttagning av en transformator. Utbyte av 50 kV ställverk inklusive kabel till första inspänningsstolpe samt rasering av nollpunktsutrustning. Ny byggnad för kontrollutrustning. Beredning av mark för byggnad, ställverk, transformatorgrop och modifiering av infartsväg till stationen.
Rasering av befintligt 130 kV A-C ställverk som ersätts med ett nytt 130 kV A-B dubbelbrytarställverk. Ställverket inkluderar 4 st. brytarfack. Uppställning och idrifttagning av transformator. Utbyte av 50 kV ställverk samt installation av ny nollpunktsutrustning. Ny byggnad för kontrollutrustning samt rasering av mindre byggnader. Beredning av mark för byggnad, ställverk, transformatorgrop och förstärkning av grusvägsvägen till stationen.
Tilldelning 2: Massarbäck
Del nr: 2
Tilldelning 3: Mora
Del nr: 3
Ombyggnad av befintligt 130kV ställverk till
Rasering av befintligt 130kV A-C ställverk som ersätts med ett nytt 130kV A-B dubbelbrytarställverk. Ställverket inkluderar 4 st. brytarfack. Uppställning och idrifttagning av transformator. Utbyte av 50 kV ställverk samt installation av ny nollpunktsutrustning. Ny byggnad för kontrollutrustning samt rasering av mindre byggnader. Beredning av mark för byggnad, ställverk, transformatorgrop och förstärkning av grusvägsvägen till stationen.