376747-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Gaser för medicinskt bruk
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska gaser och gasblandningar.
Referensnummer: 17RS4990
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24111500 Gaser för medicinskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjekt:
Denna upphandling avser teckna avtal gällande leverans av medicinska och tekniska gaser till Region Örebro län.
Upphandlingen omfattar:
Medicinska gaser, gasblandningar, specialgas, labgas och industrigas,
Lagertankar inkl. övervakning, leverans, påfyllning,
Flaskpaket,
Gasflaskor,
Flytande kväve,
Kryokärl med anpassad tömningsanordning för sjukvård och laboratorieverksamhet,
Övervakning, leverans, påfyllning och inkoppling.
Upphandlingen omfattar även besiktning, förebyggande och avhjälpande underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24100000 Gaser, 24110000 Industrigaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 1:
medicinska gaser, gasblandningar, specialgas, labgas och industrigas,
lagertankar inkl. övervakning, leverans, påfyllning,
flaskpaket,
gasflaskor.
Område 2:
kryokärl med anpassad tömningsanordning för sjukvård och laboratorieverksamhet,
övervakning, leverans, påfyllning och inkoppling.
Beskrivning av objektet finns i Krav på varan/tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl option beräknas uppgå till ca 32 miljoner kr baserat på 2016 års inköpsvolymer.
Typ av kontrakt:
Ramavtal enligt Mall för upphandlingskontrakt avseende perioden 1.6.2018–31.5.2020 med option för köparen om förlängning med sammanlagt 24 månader, dock med maximalt 12 månader i taget. Avtalet ska gälla för Regionen, bolag och stiftelser. Under avtalsperioden tillkommande förvaltningar, bolag och stiftelser ska omfattas av ramavtalet. Förutom regionens olika verksamheter så ska även privata vårdgivare som har vårdavtal med regionen samt privata tandläkare kunna använda sig av produkterna.