376771-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lägenhetsmoduler påbyggnad
Referensnummer: FB2023-1404
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Familjebostäder i Göteborg AB genomför förstudie inför en eventuellt kommande entreprenadupphandling gällande påbyggnation på befintligt bostadshus.
Syftet med denna RFI är för att skapa oss en bredare bild av vad marknaden kan erbjuda och till vilka priser.
Svar lämnas som egna bilagor tex:
* Budgetpris enligt 2.1
* Klimatdeklaration enligt 3.
* Övrig info som ni önskar delge välkomnas som ytterligare bilagor RFI är frivillig att besvara och har inga formaliakrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Familjebostäder undersöker möjligheten att genomföra en påbyggnad med lägenhetsmoduler/bostadsmoduler med trästomme på befintligt hus med två våningar. BTA moduler ca 3700 m2. Vi behöver veta vad ni kan leverera samt med vilka kvaliteter. Ytterväggen bör vara en tvåskiktsstomme där fasadmaterialet är tänkt vara av träpanel eller skivmaterial.