376807-2017 - ResultatSverige-Lidköping: Träbränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pellets med service.
Referensnummer: 2017-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09111400 Träbränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av pellets med service och underhåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09110000 Fasta bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av Biobränslepellets samt drift, service och underhåll och reparationer av kommunens samtliga pelletsvärmepannor. Behovet av biobränslepellets uppgår till cirka 1 100 ton per år fördelat på 7 anläggningar.