Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Centralbadet
Referensnummer: KS 2020/1455
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tjänstekoncession som avser drift av Centralbadet, i Norrköping. Hänvisar vidare till upphandlingsdokumentet för mer information, krav och villkor. Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1147) om upphandling av koncessioner
Varmt välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling som avser tjänstekoncession gällande vinnande Levernatörens drift av Centralbadet, i Norrköping. Hänsivsar vidare till upphandlingsdokumentet för mer information, krav och villkor.