37684-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Rådgivning i samband med byggnadsteknik
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tak- och plåtkonsult
Referensnummer: SFB-2019-0596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknisk konsult enligt ABK09 avseende disciplinen tak- och plåtkonsultation. Konsulten ska kunna projektera handlingar specifikt avseende tekniska beskrivningar för tak- och byggnadsplåtslageri och kunna tillämpa erforderlig HUS AMA, utföra kalkyler avseende disciplinen samt utföra statuskontroller av byggnadsplåtslageri och yttertak.