376866-2019 - ResultatSverige-Boden: Köksgeråd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hushållsprodukter
Referensnummer: FM2019-4006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221100 Köksgeråd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har ett rikstäckande behov av hushållsprodukter. Hushållsprodukter innebär köp av husgeråd, vitvaror och hushållsapparater. Upphandlingen är uppdelad i tre varukorgar
1.I husgeråd ingår bland annat bestick, glas och porslin.
2.I vitvaror ingår bland annat kyl och tvättmaskin.
3. I hushållsapparater ingår bland annat brödrost och vattenkokare.
Användningsområdet varierar, det kan vara allt från lunch-fika rum till professionella kök.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Husgeråd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av hushållsprodukter
Vitvaror
Del nr: 2
39312000 Utrustning för matberedning
Köp av vitvaror
Hushållsapparater
Del nr: 3
39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel