376910-2019 - ResultatSverige-Skellefteå: Blandade mejeriprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejeriprodukter - animaliska
Referensnummer: UH-2018-416
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15550000 Blandade mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun har behov av ett ramavtal gällande animaliska mejeriprodukter inklusive distribution.
Leveranser kommer företrädesvis ske till kommunens produktions- och mottagningskök, dock kan även övriga verksamheter inom kommunen komma att avropa på ramavtalet.
Upphandlingens omfattning beräknas till ca 5 MSEK per år. Den angivna omfattningen baseras på statistik för år 2018 och ska ses som ett riktvärde som kan över- och understigas varför angiven omfattning ej får betraktas som bindande.
Avtalet är på 2 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år och görs med Öppet förfarande.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) anbudsgivare. Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15550000 Blandade mejeriprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 03142300 Animaliska livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen