376932-2026 - Resultat
Sverige – Byggnads- och anläggningsarbeten – Byte av överhettare 4 i CFB-panna
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelByte av överhettare 4 i CFB-panna
BeskrivningEntreprenaden består i att byta ut överhettarpaket 4 i CFB-panna på kraftvärmeverket hos Nässjö Affärsverk enligt av B redovisad omfattning och stålkvalitet inklusive eventuellt erforderliga byggnadsarbeten. • Arbetet är ett helhetsåtagande där E får tillgång till en avstängd och nerkyld panna. E överlämnar driftklar panna till B efter arbetets utförande. • Kontroller med tredje part efter installation ingår inte • Ev rivning och återställning av murverk ingår inte Mer detaljerad information om leveransomfattning återfinns i FFU.
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001