Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad BMSS, Gullyckevägen och Julianska gatan – Arkitekt m.fl.
Referensnummer: N230-0470/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering avseende systemhandling inklusive bygglovshandling inför utförandeentreprenad för nybyggnation av två stycken BMSS; Gullyckevägen BMSS och Julianska gatan 8 BMSS.
I upphandlingen ingår option på FFU fram till färdig bygghandling och färdig relationshandling.
Konsultuppdraget omfattar följande discipliner:
• Arkitekt (A) inkl. CAD/BIM-samordnare
• Konstruktör (K)
• Brand (Br)
• Tillgänglighet (T)
• Fukt (F)
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen