Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal KA enligt PBL
Referensnummer: UPH-2018-0192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Ramavtal KA enligt PBL. Ramavtalet kommer att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnad- projektering samt underhållsprojekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71700000 Övervakning och kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen