Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Partner Digital Transformation
Referensnummer: UPH-2018-0162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lejonfastigheters mål är att upphandla en strategisk partner som bidrar och stöttar till den digitala transformationen i såväl strategiska frågor som i kravhantering och analyser, men också aktivt bidra till att realisera verksamhetsbehov genom digitaliseringsprojekt, dvs möjliggör ökad digitaliseringsförmåga.
Digital transformation innefattar inte bara teknik och införande av digitala stöd i våra processer. Transformationen är en genomgående förändring och utveckling av hela vår verksamhet, från våra kunders behov genom ledningens engagemang och ut i vår verksamhet via medarbetare och leverantörer. Kvalitetssäkrad och effektiv informationshantering är en grundförutsättning.
Lejonfastigheter avser att upphandla en partner som är ett stöd för hela verksamheten i den digitala transformationen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen