Officiellt namn: Stockholms stad, Fastighetskontoret Postadress: Box 8312 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 20 Land: Sverige Att: Madeleine Nilsson E-post:madeleine.nilsson@affarsconcept.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal avseende El-arbeten vid ny- och ombyggnation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal för el-, tele- och datainstallationer vid om- och nybyggnationer samt planerat underhåll av Beställarens förvaltat fastighetsbestånd.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.