377-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reagenser för urologi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urintestremsa med tillhörande kontroll samt instrument
Referensnummer: VF2022-00055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696700 Reagenser för urologi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00055 Urintestremsa med tillhörande kontroll samt instrument.
Upphandlingen avser Urinteststickor med tillhörande kontroller samt instrument. Där samtliga kostnader för utrustning, utbytesinstrument, service, uppdatering/uppgraderingar (mjukvara och hårdvara) med mera ska ingå i urinstickornas pris per st.
För mer information gällande förbrukning av urinteststickor och kontroll, se bifogad artikelspecifikation.
Upphandlingen omfattar följande produktgrupp:50. Urinteststickor med tillhörande kontroll inklusive instrument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124131 Reagensremsor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande produktgrupp:50. Urinteststickor med tillhörande kontroll inklusive instrument
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:1 200 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 9 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-04-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-03-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 3 st förlängningsoptioner à 12 månader.