2. Förfarande
Förfarande
Titel: Angöringsteknik
Beskrivning: Swedavia upphandlar ett ramavtal för Angöringsteknik avseende bommar med tillhörande installation, driftsättning utbildning, support, felavhjälpning, revision, samt reservdelar till alla Swedavias flygplatser där angöring för buss och taxi sker.Swedavias flygplatser är idag följande:Stockholm-Arlanda, Bromma, Göteborg-Landvetter, Malmö, Ronneby, Visby, Kiruna, Åre/ Östersund, Umeå och Luleå "För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt."
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106945:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31600000 Elektrisk utrustning, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 34996300 Regler-, säkerhets- eller signalutrustning för parkeringsanläggningar, 63712400 Parkeringstjänster