377090-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ronneby: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ronneby.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser köp av färskt bröd och bakverk till Ronneby kommuns samtliga servicehus, skolor, förskolor och cafeterior.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner