377095-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inbjudan:
Västerås stad inbjuder härmed till anbudsgivning avseende sjukvårdsmaterial.
Tillhandahållande av förfrågningsunderlag.
Förfrågningsunderlag tillhandahålles via det webbaserade upphandlingsverktyget TendSign.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingens omfattning beräknas till 6 000 000 SEK, inklusive förlängningsklausuler. Upphandlingen omfattar sjukvårdsmaterial enligt vad som är angivet i bilaga Artikelprislistan.
Västerås stad har startat ett utvecklingsarbete inom vilket ett av de viktigaste områden avser avtalstrohet och kostnadskontroll mot anlitade leverantörer. I detta arbete styrs samtliga inköp inom staden till VIP, Västerås stads inköpsportal. Som ett led i detta utvecklingsarbete strävar Västerås stad att teckna avtal där endast de varor och tjänster som efterfrågas i upphandlingen avropas. Detta innebär att de artikellistor som erhålls från anlitade leverantörer under avtalets genomförande endast ska och får innehålla de artiklar som ingår i upphandlingen och därmed i det tecknade avtalet.
Kontraktstyp:
Upphandlingen omfattar typen: Varukontrakt.
Geografiskt område:
Upphandlingen avser leveranser inom Västerås kommun.
Avtalets startdatum:
Avtalets startdatum (första tillgänglighetsdag för beställning): 1.1.2017.
Avtalets slutdatum:
Avtalets slutdatum: 31.12.2018.
Option:
Option i maximalt antal månader:
24, med 12 månader i taget.
Avtalsform:
Det avtal som tecknas mellan köpare och leverantör är ett ramavtal med fastställda villkor.
Detta innebär att en leverantör antas för en specifik produktgrupp.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141110 Förbandsartiklar, 33141119 Kompresser, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141220 Kanyler, 33141420 Operationshandskar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 33631600 Antiseptika och desinfektionsmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner