377120-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom samhällsbyggnadssektorn; Konsultkategori: Geoteknik/Geohydrologi/Förorenad mark
Referensnummer: KS-UH/2020:7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin GEOTEKNIK/GEOHYDROLOGI/FÖRORENAD MARK.
AUB.23 Sista dag för B att komma med kompletterande förfrågningsunderlag (KFU) är den 2021-04-20
AUB.24 Sista dag för B att svara på frågor är den 2021-04-20
AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna 17-19 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
GEOTEKNIK
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Geoteknik
Geohydrologi
Del nr: 2
geohydrologi
Förorenad mark
Del nr: 3