377146-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering.
Referensnummer: 17/172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar saneringsarbeten vid planerade och akuta avhjälpande underhåll/renovering/sanering såsom brandskador, vatten-/fuktskador, luktsanering, asbest- och mögelsanering samt klottersanering avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90690000 Klottersanering, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Upphandlingen omfattar akuta och planerade saneringsarbeten såsom brandskador, vatten-/fuktskador, luktsanering samt asbest- och mögelsanering m.m. avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag samt övriga beställare angivna under AFA.12.
Detaljer om kontraktsarbetena anges i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se
AFD.1 Omfattning:
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och beställaren kan inte garantera någon volym men upplysningsvis var volymen 2016 ca 1,5 MSEK (exkl. moms). Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFD.43. Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Under ordinarie byggsemester gäller att i anbud uppgiven kapacitet inte får understiga 10 %, gäller för företag med fler än fem (5) yrkesarbetare.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.