Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal Lås och larm.
Referensnummer: 17/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Årsavtal för lås och larmarbeten för Armada Fastighets AB med dotterbolag och för Österåkers kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625300 Inbrottslarmssystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 44521100 Lås, 44522200 Nycklar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Årsavtal för lås och larmarbeten för Armada Fastighets AB med dotterbolag och för Österåkers kommun. Även Roslagsvatten AB ska ha möjlighet att avropa från ramavtalet.
Avtalet omfattar främst lås- och arbeten med inbrottslarm och passagesystem gällande oplanerat, planerat underhåll samt service. Även leveranser av material som monteras av beställarens driftentreprenör ingår. Beställarens hyresgäster ska efter rekvisition kunna hämta nycklar och passerbrickor hos antagen leverantör.