37717-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av livsmedel
Referensnummer: 18/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Jamtli upphandlar livsmedel för sin verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03210000 Spannmål och potatis, 03211300 Ris, 03212100 Potatis, 03212220 Baljfrukter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15131000 Köttkonserver och köttprodukter, 15131130 Korv, 15131400 Varor av fläskkött, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15331150 Bearbetade baljväxter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15431000 Margarin och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15555000 Glass och liknande produkter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15613300 Flingor, 15614000 Behandlat ris, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15830000 Socker och liknande produkter, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen