377193-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Reparation och underhåll av generatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lövstaviken Wind Farm – Maintenance and Service Contract
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532300 Reparation och underhåll av generatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
The services to be provided under this Contract comprehends service and maintenance of five (5) Enercon E-70 wind turbines at Lövstaviken Wind Farm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 650 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The O&M services under the contract comprises the following main tasks:
• Remote operation and monitoring (24-7)
• Predictive maintenance
• Preventive maintenance
• Corrective maintenance
• Blade maintenance
• SCADA maintenance
• Monthly reporting of the above tasks
• Review of availability