377203-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Internrevision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internrevisionstjänster
Referensnummer: 2018/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212200 Internrevision
II.1.4.
Kort beskrivning
Internrevisionen ska, på styrelsens uppdrag, inom AP7:s verksamhetsområde, undersöka och bedöma om bolagets system, interna kontrollmekanismer och rutiner är lämpliga och effektiva. Särskild vikt ska läggas på verksamhetens interna kontroll, riskhantering, riskkontroll och regelefterlevnad. AP7 uppskattar att det årliga behovet av de tjänster som aktuell upphandling omfattar motsvarar cirka 700 000 till 900 000 SEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Internrevisionen ska, på styrelsens uppdrag, inom AP7:s verksamhetsområde undersöka och bedöma om bolagets system, interna kontrollmekanismer och rutiner är lämpliga och effektiva. Särskild vikt ska läggas på verksamhetens interna kontroll, riskhantering, riskkontroll och regelefterlevnad. AP7 uppskattar att det årliga behovet av de tjänster som aktuell upphandling omfattar motsvarar cirka 700 000 till 900 000 SEK per år.