377207-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färdigställande byggnadsarbeten – Glasmästeriarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Glasmästeriarbeten
Beskrivning: Karlshamns kommun genomför en upphandling av glasmästeriarbeten inklusive erforderligt material för löpande reparations- och underhållsarbeten tillsammans med Karlshamnsbostäder AB, Karlshamnsfastigheter AB samt Karlshamns hamn AB.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118130:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45441000 Glassättning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Som option kan leverantören erbjuda tjänster avseende byte eller reparation av glas på arbetsfordon, såsom truckar, dragfordon och liknande. Optionens utnyttjande sker efter behov och utan volymgaranti och endast om leverantören har kompetens och kapacitet att utföra sådana arbeten.