377214-2018 - ResultatSverige-Tingsryd: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder med cirkulationstvätt
Referensnummer: 18-012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av arbetskläder samt cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal i Tingsryds kommun.
Omfattningen av upphandlingen
— Hyra av arbetskläder
— Cirkulationstvätt av hyrda arbetskläder,
— Hämtning samt leverans av arbetskläder till leveransställen.
Helt eller delat anbud
Upphandlingen är inte delbar, avtal kommer att slutas med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen